Lütfen Javascripti Aktif Ediniz
  • video_woman_cover3
    SIKÇA SORULAN SORULAR
    LÜTFEN AZ KULLANINIZ, TUZUNUZ PURELIFE BİLE OLSA…
Tuz Nedir?

Suda çözünebilen mineraller topluluğudur.

Bir ton deniz suyunu buharlaştırın, geride ortalama 35 kg tuz kalır.

Mineral Nedir?

Kendinden farklı bir maddeye ayrılamayan saf maddelere element- mineral denir. Doğal şekilde oluşmuş inorganik kristal yapıda maddelerdir. Saf element (altın, gümüş vb.) ya da bileşikler halinde bulunurlar. İki ya da daha fazla element kurallı olarak bir araya gelerek bileşikleri (örneğin; 2 hidrojen 1 oksijenle birleşip suyu) oluşturur. Suda çözünenler, su buharlaştırıldığında tuzu oluştururlar.

Uzmanlar, periyodik tablodaki -doğal olan- 96 elementten 84’ünün suda çözündüğünü belirtmektedir.

Yaşamımız için gerekli olan mineralleri vücudumuza besin maddeleri yolu ile alırız.

 

Himalaya Tuzu nedir? Nasıl oluşmuştur?

Hint yarımadası 250-300 milyon yıl önce ada idi ve Asya kıtası ile çarpışması sonucu Himalaya dağları oluştu. Bu süreçte arada bulunan okyanus kurudu ve tuzu tektonik basınç neticesinde kristalleşti. Yani, ilkel bir denizden kalan bu tuz, günümüzün kristal kaya tuzudur.

Günümüzde; Himalaya dağlarının eteklerinden çıkarılan bu kristal kaya tuzuna tüm dünyada kısaca, Himalaya Tuzu denmektedir.

Himalaya tuzu, 250-300 milyon yıl önceki temiz, okyanustan oluşmuş kristal kaya tuzu olduğu için mineral açısından dünyadaki en zengin tuz olduğu otoritelerce belirtilmektedir.

 

Neden Himalaya Tuzu kullanmalıyız?

Himalaya tuzu suda çözünen tüm mineralleri bünyesinde barındırdığı gibi tektonik basınç nedeniyle de minerallerin molekül yapıları oldukça küçülmüştür.

Dışarıdan mineralleri alabiliriz. Ancak önemli olan bunlar; 1- bağırsaklarımızdan emilip kana geçebilmeli, 2- kana geçenler hücrelere nüfuz edebilmelidir. Çünkü büyük moleküllü maddelerin hem emilmeleri hem de hücrelere geçmeleri zordur. Bu yüzden en iyi mineral alma yolu sebze ve meyvelerdir. Şöyle ki kökleri vasıtasıyla topraktan bitkiye geçen mineraller fotosentez yolu ile bitkilerce sindirilirler ve insan ve hayvanların yararlanabileceği molekül yapısına, yani küçük molekül yapısına kavuşurlar. 

İşte Himalaya Tuzu’nun da içerdiği mineraller; tektonik basınç nedeniyle sebze ve meyvelerdeki gibi küçük molekül yapısındadır.

 

Bazı Himalaya Tuzları neden pembedir?

Dünyada pembeden beyaza, kahverengiden siyaha birçok farklı renkte tuzlar bulunmaktadır. Farklı renklerin sebebi tuzdaki minerallerin miktarıyla ilgilidir. Bazı Himalaya Tuzlarının pembe olması, beyaz tuza göre daha yüksek oranda demir minerali içerdiğini gösterir. Bu yüzden, Purelife gibi mutlaka gıda olarak ithal edilen pembe tuzlar kullanılmalıdır. Gıda olarak ithaline izin verilen tuzlardaki demir oranı tuza “açık pembe” rengini verecek kadardır.

 

İyot Neden Faydalıdır?

Günümüz tıbbında ‘’İyot Yetersizliği Hastalıkları’’ olarak isimlendirilen hastalıklar vardır. Bu hastalıklar tıp uzmanlarınca 3 farklı evrede betimlenirler. Birincisi; cenin ve bebeklik evresi, ikincisi çocukluk ve gençlik evresi ve üçüncüsü ise yetişkinlik evresidir.

Her üç evrede de işlevsel (fiziksel ve zihinsel) bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Nedenine gelince, tiroid hormonlarının pek çok görevi vardır ama en önemlilerinden birisi büyüme ve gelişmeye olan etkisidir. 

İyot, mental ve fiziksel gelişim için elzem bir mineraldir. Çünkü iyot tiroit hormonlarının ana maddesidir.

Tuzun iyotlu olması rafine edildiği anlamına mı gelir?

Hayır. Her rafine tuz iyotlanabilir ancak her iyotlu tuz rafine değildir. Purelife Tuzları, UNICEF’in projelendirdiği özel iyotlama sistemi sayesinde rafine edilmeden iyotlanarak bu alanda fark yaratmaktadır.

NYC Gıda San. ve Tic. A.Ş., şirket prensibi gereği rafine ürünleri bünyesinde bulundurmamaktadır.

Dünyada ne çeşit tuzlar vardır?

Tuzdan bahsetmek için muhakkak su olması gerekiyor. İşte bu çerçevede;

Deniz Tuzu: denizlerden büyük havuzlara deniz suyunun alınarak suyunun buharlaştırılması sonucu elde edilen tuzdur. Biyokimyasal kirlilik nedeniyle çoğunlukla üretilenler rafine edilirler. Bununla beraber bazı açık denizlerin kayalık sahillerinde doğal oluşan deniz tuzları da vardır. Bunlar genellikle pul gibi incedirler.

Kaynak Tuzu: yeraltından kendiliğinden çıkan bazı sular beraberlerinde çok yoğun mineraller getirirler. Kaynağın olduğu yerde hazırlanan özel havuzlar ile doğal yoldan buharlaşan su geride tuzunu bırakır.

Göl Tuzu: yeraltı ve yer üstü akarsular tarafından beslenen göller bu suların getirdiği minerallerin sıcak mevsimde suyun buharlaşması sonucu gölde tuz oluşmasıdır.

Kaya Tuzu: eski bir tuz oluşumunun yıllar sonrası (göl, iç deniz, kaynak gibi) kayalaşması ile oluşan tuzdur. Himalaya tuzu da ilkel denizin –okyanusun- bıraktığı kaya tuzudur. Ancak onun özelliği; tektonik basınç nedeniyle, içerisinde bir kısmının kristalleşmesidir. Purelife Himalaya Tuzu, bir kristal kaya tuzudur.

Rafine Tuz: denizden, gölden, kayadan elde edilen pek çok tuz kimyasal ve fiziksel olarak kirlidir. Bu nedenle önce suda eritilerek filtre edilirler ve sonrasında ısıl işlemden geçirilip tekrar kurutulurlar. Beyazlık ve akışkanlık kazanıp nem almaması için bazı maddeler eklenir. Aslında rafine işlemi sanayi için çok önemlidir. Çünkü saf sodyumklorür, 14 bin çeşit ürün üretimi için gereklidir.

 

İyotlu – İyotsuz Sofra Tuzu ve Sofrada Öğütme Tuzu isimleri ne anlama gelmektedir?

Sofra tuzu ifadesi gıda olarak tüketilmesi elverişli –yenilebilen- tuzlara verilen yasal isimdir. Kaynağı ne olursa olsun yenilebilir ince tuzlara ‘’sofra tuzu’’, granül tuzlara ise ‘’sofrada öğütme tuzu’’ denir. İnce tuzlar iyotla zenginleştirilirse yasal olarak iyotlu sofra tuzu adını alır.

Purelife iyotlu sofra tuzları, rafine edilmeden iyot ile zenginleştirilmiş Himalaya kristal kaya tuzundan elde edilmiştir.

Ne Kadar Tuz Tüketmeliyiz?

Bu aslında aldığımız gıdalardaki mineral zenginliği ile doğru orantılı bir durum. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük tuz ihtiyacımızın 0,2 gram ile 5-6 gram arasında olduğunu belirtmektedir. Bunun istisnası, sıcak iklimlerde efor ile fazla terleyen kişilerde 9-10 gram olabilmesidir.

Fazla tüketilen her gram onu atmaya çalışan böbreklerimize aşırı yük bindirir. Sodyumun su tutma özelliği nedeniyle kalbimize aşırı yük bindirir. Tuz az ama öz olmalıdır.

İŞTE BU NEDENLE DEMEKTEYİZ Kİ; LÜTFEN AZ KULLANINIZ, TUZUNUZ PURELIFE BİLE OLSA…

Çok Tuz Tükettik, Ne Yapmalıyız?

Özellikle çok fazla hazır yiyeceklerle ve ev dışı pişmiş yiyecekler ile besleniyorsak vücudumuza çok tuz almış oluyoruz. Öncelikle bunu mümkün olduğunca azaltmakta fayda var. Ancak yine de başka seçeneğimiz yoksa yeterince su tüketmeliyiz. Diğer sıvıları tüketmeden, sadece su. Çünkü hiçbir sıvı suyun yerini tutamaz. Ortalama günlük 2,5-3 litre mutlaka tüketilmelidir. Ya da bir başka hesapla her bir kilomuz için 30-40 ml/gün su içmeliyiz. 

 

Çok su içmenizi sadece çok tuz tükettiğinizde değil; her zaman istiyoruz. Çok su tüketirken de; lütfen az kullanınız, tuzunuz Purelife bile olsa.

Sizi aramamızı ister misiniz ?

Bizlere iletişim sayfamızdaki telefon numaralarımızdan veya yine iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Sizlerle tanışmaktan memnuniyet duyacağız.

Merkez
M.F Çakmak Cad. No: 39 B34 Maltepe İstanbul

İşletme
Yeni mahalle Musuki Sok. No: 3/A Pendik-İstanbul

+90 216 459 66 66

info@purelife.com.tr